Вярваме, че е много важно как човек посреща новата година. Къде и с кого е около себе си, ако щете дори – с какви дрехи е. Същото важи в пълна сила и за книгите. Не, не искаме да сме суеверни, просто мислим, че ако откриете 2015-а с някоя от тези книги, годината ще е страхотна! Несъмнено ще имате цели девет живота, ще бъдете велик пророк в обърканото време, в което живеем, и ще обиколите половин свят! Или поне ние това ви желаем. 😉
„Деветте живота на Александър Баденфийлд“ от Джон Бемелманс Марсиано
Какво може да се роди от „най-любопитната, най-чудатата и най-подлата фамилия, опетнявала някога тази земя”? Нищо по-различно от най-лошото момче на света.
Александър Баденфийлд е проклет да умре млад по особено зловещ и поетичен начин. Затова измисля да вземе деветте живота на котката си. Получава ги и се впуска в шеметното забавление да ги профука по най-интересните възможни начини. Авторът Джон Бемелманс Марсиано майсторски превежда читателите през невероятните и доста подли хрумвания и постъпки на малкия Баденфийлд. А прочутата илюстраторка Софи Блекол облича историята в изумителни рисунки.
„Елегия за Дейвид Боуи“ от Евгений Дайнов
Известният политолог Евгени Дайнов разказва за любимия си изпълнител и неговата музика, като всъщност разкрива промените в света през последните близо 70 години. Годините, през които Дейвид Боуи претворява музиката, налага нови стилове, но и предвещава световни събития, които се случват години по-късно, като терористичните атаки на 11 септември 2001-ва, ужасните събития в затвора Гуантанамо, американските войници, гаврещи се със заподозрени, талибаните, взривяващи западните военни и т.н. Според Дайнов обаче Дейвид Боуи е предвестник и на философски течения.
Боуи започва като хипи и продължава като безмилостен анализатор на „системата”. По-късно, когато долавя постмодерното пропукване на света, предлага на публиката възможността да си конструира различни свои светове от парчетата на разпадащата се реалност. В крайна сметка обаче системата побеждава – успява да подчини разпада на себе си, превръщайки го в калейдоскоп от лъскави парченца риалити. Потъналите в това риалити хора напускат територията на човешкото и отварят вратите към онова, за което властта винаги е мечтала – връщане на простите отношения господар-слуга, характерни за Средновековието”.
„Избраните творби на Т. В. Спивет“ от Рийф Ларсън
Престижният американски институт „Смитсониън” връчва годишната си награда „Беърд” на Т. В. Спивет за прецизните му ентомоложки илюстрации. Никой от комисията учени обаче не подозира, че техният лауреат е 12-годишно момче, което живее в малко ранчо в Средния Запад. Малкият герой на Рийф Ларсън пъха в чантата най-големите си съкровища: компас, секстант, теодолит, лупа и стара семейна снимка, плюс няколко моркова, и тайно от родителите си потегля към Вашингтон, за да вземе наградата си. „Избраните творби на Т. В. Спивет” е дебютния роман на Ларсън.
След монотонния живот във фермата, където Т. В. Спивет е свикнал да възприема всичко в обем и цвят, звук и движение, вкус и мирис, той се озовава в света, който познаваме – пълен със сателити, риалити програми, реклами и интернет. И все пак за момчето пътуването му е по-скоро приближаване към корените му.